Zvěstování vystavují v Praze

Zvěstování vystavují v Praze 2Pastely, kresby, malby zobrazující biblické téma Zvěstování v ambitech pražského kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné vystavují studenti GPŠOA Znojmo, klienti Zámku Břežany, žáci Základní umělecké školy Moravské Budějovice a dalších škol z celé republiky. Jde o tvorbu z výtvarné soutěže Institutu pro křesťanskou kulturu. Na vernisáži promluvila malířka Bedřiška Znojemská, jejíž Zvěstování je ústředním obrazem celé expozice. Umělkyně obdivovala nejen práce dětí a mladých lidí, ale i pedagogické vedení, bez něhož by žáci jen těžko mohli vytvořit díla s duchovní tematikou, která podle ní patří k nejtěžším. „Výstava je nadějí, že v budoucnu mohou opět vzniknout hodnotná umělecká díla, která současná doba postrádá,“ vyjádřila umělkyně, která popřála dětem i učitelům výtvarné výchovy především trpělivost a tvůrčí zaujetí pro věc.

Nadčasová expozice v klášteře v Praze přitahuje a inspiruje i umělce. Na vernisáži, kde zpívali a hráli žáci základních uměleckých škol z Moravských Budějovic a Velkých Popovic, proto kromě rodičů, dětí, pedagogů a duchovních nechyběli ani profesionální umělci jako sochař Jaroslav Vokál. „Návštěvníci výstavy, která má silný duchovní a emotivní náboj, si všímají neobvyklého spojení profesionálního umění vyzrálé umělkyně a dětských kreseb. Často chtějí do dalšího ročníku soutěže přihlásit také své děti či vnuky, protože jsou přesvědčeni, že tento druh tvorby má kladný vliv na rozvoj jejich osobnosti. Radost, čistota myšlenek a naděje lepší budoucnosti vychází i z prací zdravotně postižených jako například ze Zámku Břežany,“ zhodnotila za pořadatele výstavy a organizátory soutěže Eva Balíková z Institutu pro křesťanskou kulturu. Dodala, že o pěkných dojmech svědčí i zápisy a poděkování v knize návštěv.

Výstava je otevřená až do 20. listopadu vždy od 10 do 18 hodin v klášteře na Jungmanově náměstí 18 v Praze 1. Expozice se pak přestěhuje do Loretta v rakouském Burgenlandu, kde si ji budou moci prohlédnout i účastníci mezinárodní pietní vzpomínky na sté výročí od začátku první světové války.

 

foto 1

Akademický sochař Jaroslav Vokál sleduje práce studentů GPŠOA Znojmo.

FOTO: (eb).